ScrollToTop

Karmienie Piersią

Czy moje dziecko się najada? – wskaźniki skutecznego karmienia piersią

 • Joanna Janaszek
 • 6 449
 • 1 komentarz

Nie ma chyba na świecie matki, która chociaż raz nie zadałaby sobie tego pytania. Piersi nie mają miarki, trzeba zaufać sobie i dziecku a to w dzisiejszych czasach bywa trudne. Na szczęście istnieją wskaźniki skutecznego karmienia piersią, które powinien znać każdy rodzic. Co to właściwie jest i jak sprawdzić czy dziecko się najada? O tym w dzisiejszym wpisie. Zapraszam!

Cykl Laktacyjny Czwartek wspiera marka Lansinoh

W karmieniu piersią niczego się nie odmierza, nie sprawdza, nie liczy. Nad karmieniem piersią rodzice nie mają kontroli, bo to dziecko reguluje kiedy i jak długo jest przy piersi. W dzisiejszych czasach, w których wszystko musi być pod kontrolą, w czasach w których ciągle pędzimy – szybciej, bardziej, efektywniej – nie ma miejsca na długie godziny spędzone w fotelu na karmieniu noworodka. Wiele matek po prostu nie ufa swoim dzieciom i boi się, że je zagłodzi. A tak naprawdę wystarczą dwie rzeczy i zdecydowana większość kobiet chcących karmić piersią mogłaby uniknąć większości problemów i zbędnego dokarmiania. A są to:

WSKAŹNIKI SKUTECZNEGO KARMIENIA (WSK)

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią przydają się rodzicom zazwyczaj na początku, w pierwszych kilku tygodniach życia noworodka i niemowlęcia, żeby się uspokoić i ocenić czy aby na pewno samo mleko matki mu wystarcza. Należy obserwować dziecko podczas aktu karmienia. Dziecko powinno:

✔ jeść minimum. 8 razy w ciągu doby (zazwyczaj je częściej), w nocy co najmniej 1-2 razy;
✔ być prawidłowo przystawione i ssać pierś efektywnie (matka powinna słyszeć zasysanie i połykanie pokarmu, ok. 10-30 zassań ze słyszalnym odgłosem połykania);
✔ opróżniać pierś (matka powinna czuć rozluźnienie piersi po karmieniu);
✔ być po karmieniu spokojne i zadowolone;
✔ do 6 tygodnia życia robić ok. 3-4 musztardowych kup w ciągu doby (po 6-tym tygodni dzieci karmione wyłącznie piersią mogą mieć dłuższe przerwy w oddawaniu stolca);
✔ od 5 doby moczyć ok. 6-8 pieluszek w ciągu doby;
✔ przybierać na wadze:

✔ 26–31 g/dobę w okresie 0.–3. mies.;
✔ 17–18 g/dobę w okresie 3.–6. mies.;
✔ 12–13 g/dobę w okresie 6.–9. mies.;
✔ 9 g/dobę w okresie 9.–12. mies.

Dlaczego matki w takim razie tak często słyszą “za mało przybiera, musi pani zacząć dokarmiać“? Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią jest nieco inne i rodzice z troski o swoje maleństwo rozpoczynają błędne koło dokarmiania. Dlaczego błędne koło? Bo każda podana butelka mieszanki przyczynia się do zmniejszenia produkcji mleka, a potrzeby dziecka z wiekiem rosną, więc produkcja mleka się zmniejsza, a liczba butelek ze sztucznym mlekiem zwiększa.

“Zbyt małe przyrosty” u większości dzieci karmionych wyłącznie piersią wynikają to głównie z tego, że w książeczkach zdrowia zamieszczone są siatki centylowe opracowane w 1999 r. na podstawie danych zebranych od dzieci karmionych w różny sposób, głównie sztucznie (Palczewska I., Niedźwiedzka Z.: Siatki centylowe opracowane dla dzieci warszawskich. Zakład Rozwoju Dzieci i Młodzieży. IMID, Warszawa 1999.).

W 2006 roku WHO opracowała specjalne siatki i normy dla dzieci karmionych piersią i to one właśnie zostały uznane za wzorzec do naśladowania dla wszystkich dzieci na świecie (również tych karmionych sztucznie). Badacze zauważyli, że tempo wzrostu dzieci karmionych piersią różni się trochę od tempa wzrostu dzieci karmionych mieszanką. Poniżej zamieszczam siatki centylowe stworzone przez WHO, które możecie śmiało pobrać i wydrukować.

SIATKI CENTYLOWE WHO dla dzieci karmionych piersią – do pobrania

Aby pobrać siatkę, która Was interesuje wystarczy, że klikniecie w link “POBIERAM” obok opisu. Otworzy się nowe okno – można wydrukować lub pobrać na telefon lub komputer. Tutaj znajdziecie wszystkie siatki centylowe (klik)

Dziewczynki

Chłopcy

Jak prawidłowo ważyć noworodka i niemowlę?

To wcale nie jest taka prosta kwestia jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim codzienne ważenie oraz ważenie przed i po karmieniu wcale nie jest miarodajne. Jak zatem ważyć? Waga powinna stać na równym, stabilnym podłożu. Dziecko kładziemy na wadze nago (wcześniej można położyć pieluszkę bambusową, muślinową, tetrę i wytarować wagę), najlepiej o tej samej porze. Poniżej zamieszczam najczęstsze błędy jakie popełniają rodzice podczas ważenia noworodków i niemowląt:

 • Ważenie w pieluszce i ubranku;
 • Ustawienie wagi na miękkim lub nierównym podłożu;
 • Pomyłka w liczeniu dni i złe obliczanie dobowych przyrostów;
 • Porównywanie wyniku z masą urodzeniową.

Dziecko w pierwszych dobach życia traci na wadze i to jest normalne. Utrata wagi nie powinna przekroczyć 10% (wg. najnowszych wytycznych, 7% to norma, 10% to już wskazanie do obserwacji, ale jeszcze nie dokarmiania). W ciągu 10-14 dni od porodu dziecko powinno przekroczyć swoją wagę urodzeniową.

WAGA dziecka jest bardzo ważnym elementem obserwacji prawidłowego rozwoju i wskaźnikiem skutecznego karmienia piersią, ale nie jest jedyną wytyczną, na podstawie której powinno rozpocząć się dokarmianie. W poniższym tekście opisałam dokładny schemat obliczania wagi i dobowych przyrostów ⤵

Kiedy karmić noworodka i niemowlę?

Oczywiście na żądanie dziecka lub matki, ale nie rzadziej niż 8 razy na dobę. Warto obserwować swoje dziecko i wyłapywać pierwsze oznaki głodu, karmić zanim dziecko zacznie płakać. Pierwszymi oznakami głodu są:

✔ wybudzanie się ze snu;
✔ otwieranie oczu, wystawianie języka;
✔ kręcenie główką;
✔ wkładanie piąstek do buzi;
✔ marudzenie;
✔ kwilenie;
✔ płacz.

Ilość odciąganego mleka nie jest wyznacznikiem ilości produkowanego pokarmu

Sprawdzanie ilości mleka w piersiach przy pomocy laktatora może być zgubne dla laktacji. Dlaczego? Są kobiety, które mają absolutnie laktatoroodporne (jest takie słowo? :D) piersi. Pomimo prób i chęci mogą odciągnąć zaledwie 15 ml, a z powodzeniem karmią swoje dziecko nawet kilka lat. I to jest całkowicie normalne. Dlatego proszę Was – nigdy nie mierzcie ilości mleka w piersiach odciągając je.

Czy wiecie, że karmiąc Antoninę byłam całkowicie laktatoroodporna i ściągałam max. 20 ml mleka? Noo poza sytuacjami, kiedy wyjechałam na kilkanaście godzin albo mąż zabrał Tosię do babci po raz pierwszy – wtedy ściągnęłam ponad 100 ml. W każdym razie pomimo, że moje piersi buntowały się na laktator karmiłam z powodzeniem dwa lata. Przy Frani ściągam mleko bez problemu. 5 minut i 60 ml dla starszaka gotowe. Bo Tosia bardzo lubi moje mleko i często prosi mnie o ściągnięcie. 🙂

5 minut odciągania i prawie 60 ml mleka, butelka do przechowywania pokarmu Lansinoh (klik)

Początkowo w tym wątku chciałam poruszyć temat odciągania i przechowywania pokarmu, ale doszłam do wniosku, że informacji na ten temat jest za dużo i powstał dodatkowy, bonusowy materiał w postaci filmu i tekstu, który ukaże się w przyszły czwartek. 🙂

Kiedy należy skontaktować się z doradcą laktacyjnym?

 • Jeżeli po porodzie spadek wagi jest większy niż 7%;
 • Dziecko w ciągu 10 – 14 dni nie osiągnęło wagi urodzeniowej;
 • Waga dziecka zatrzymała się lub spadła;
 • Obliczone dobowe zwiększenie masy ciała odbiega od norm (normy przyrostów znajdziecie wyżej, wyszczególnione na turkusowym tle);
 • Krzywa wzrostu wagi na siatce centylowej znacznie się obnizyła;
 • Dziecko nie moczy pieluch, nie oddaje stolca;
 • Dziecko ma zapadnięte ciemiączko, jest apatyczne.

***
Ciekawy artykuł? Polub i udostępnij, niech te informacje dotrą do jak największej liczby kobiet planujących karmienie piersią. Zasubskrybuj też mój kanał na YouTube (o TUTAJ). Do zobaczenia! 🙂

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

 • Natalia

  Matko! Dziękuję za te siatki centylowe! Moja dr wiecznie mi mówi że mam dokarmiać! A się okazuje że córka jest nawet ponad normę! Wydrukuję je i pokaże przy następnej wizycie ☺️ dziękuję! Świetny artykuł ♥️

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close