ScrollToTop

Ciąża

Ciąża i poród po cesarskim cięciu

 • Joanna Janaszek
 • 15 710
 • 12 komentarzy

Po cesarskim cięciu w mojej głowie zrodziło się wiele pytań dotyczących kolejnej ciąży. Tak oto powstał pomysł na wpis, który mogłam zrealizować dzięki wsparciu i wiedzy cudownej położnej z pasją – Katarzyny Siudak. Jeśli jesteście po cesarskim cięciu i planujecie kolejną ciążę lub po prostu jesteście ciekawi, koniecznie przeczytajcie ten wywiad. Zapraszam.

1. W jakim czasie po CC najwcześniej można starać się o kolejne dziecko? 
Uznaję się, że dolną granicą zajścia w drugą ciążę po przebytym cięciu cesarskim jest 1,5 roku. Niektórzy lekarze twierdzą, że optymalnym czasem są 2 lata od operacji.
2. Jakie zagrożenie niesie ze sobą zbyt wczesne zajście w kolejną ciążę po CC?

Pojawia się znacznie większe ryzyko pęknięcia macicy w bliźnie, jednak to zdarza się raczej podczas próby porodu naturalnego po cięciu cesarskim, niż samym przebiegu ciąży. Im mniejszy odstęp pomiędzy przebytym cięciem cesarskim, a kolejną ciążą, tym większe ryzyko komplikacji.

3. Czy poród naturalny jest możliwy po CC?

Oczywiście, że jest możliwy. To tzw. VBAC (Vaginal Birth After Cesarean), czyli poród drogami natury po cesarskim cięciu. Taki poród będzie wymagał potwierdzenia od lekarza ginekologa, że kolejna ciąża przebiega prawidłowo, blizna po cięciu cesarskim jest na tyle gruba, aby móc wytrwać długą pracę macicy i przede wszystkim wewnętrznej zgody rodzącej kobiety. Wewnętrznej, gdyż kobieta musi sama zdecydować w jaki sposób pragnie urodzić oraz musi być przekonana, że warto spróbować.

 

Próbę porodu siłami natury po poprzednio wykonanym cięciu cesarskim powinno się podjąć, gdy:
 • U ciężarnej nie występują powtarzalne wskazania do cięcia cesarskiego, np. nieprawidłowa budowa kanału rodnego itp. oraz nie wystąpiły nowe, np. łożysko przodujące.
 • Poprzednie cięcie było poprzeczne, w dolnym odcinku.
 • Pojedynczy płód w położeniu podłużnym główkowym.
 • Szacowana masa płodu <4000g
 • Blizna w dolnym odcinku macicy, oceniana w USG>3,5mm
 • Dostępna/Dyspozycyjna sala operacyjna i personel.
 • Pacjentka wyraża zgodę na ten sposób ukończenia ciąży.
VBAC nie różni się od typowego porodu, choć ważne jest to, że nie powinien być wspomagany syntetyczną oksytocyną. Jednak uczestniczyłam w szczęśliwej próbie VBAC, gdzie w czasie II okresu porodu ( okres skurczy partych) była podana oksytocyna we wlewie dożylnym o połowę mniejszej dawce (2,5 j.) niż zazwyczaj.
Kobiety, które miały cięcie cesarskie przeprowadzone ze względu na zagrażającą zamartwicę płodu w II okresie porodu np. przy większym rozwarciu szyjki macicy, mogą liczyć na to, że ich szyjka będzie wyglądała jak po porodzie siłami natury. Daje to większe szanse na powodzenie VBAC. Warto sprawdzić to podczas kontrolnej wizyty u ginekologa.
4. Jakie mogą być przeciwwskazania do porodu naturalnego po CC? 

 Z pewnością są to wszystkie przeciwwskazania, które dyskwalifikują poród siłami natury w pieszej jak i każdej ciąży.

Za względne p/wskazania do VBAC można uznać:
 • zbyt krótki odstęp między CC, a ciążą
 • zbyt cienka blizna po CC czyli zwiększone ryzyko rozejścia się blizny
W tym temacie również można wspomnieć o zmniejszonym prawdopodobieństwie sukcesu VBAC:
 • Zaawansowany wiek matki
 • Wiek ciążowy przekraczający 40 tygodni
 • Otyłość matki
 • Duża masa urodzeniowa noworodka
5. Czy kobieta może żądać rozwiązania porodu przez CC jeśli wcześniej rodziła przez CC?

Myślę, że wystarczy o to poprosić lekarza prowadzącego ciąże Większość ginekologów uznaje cięcie cesarskie jako wskazanie do kolejnej operacji pomimo, że sam fakt odbycia się cesarskiego cięcia nie jest bezwzględnym wskazaniem do tego, aby kolejny poród również rozwiązany był drogą operacyjną. Jeżeli tylko kobieta zdecydowała, że chce aby jej kolejną ciąże rozwiązano cięciem cesarskim to raczej z tym nie będzie problemu. Schody zaczynają się, gdy przyszła matka pragnie urodzić naturalnie po uprzednim CC. Ciągle pokutuje niekorzystne przekonanie, że jeśli kobieta raz rodziła przez CC to każda następna ciąża również będzie rozwiązywana w sam sposób.

6. Jakie mogą być przeciwwskazania do kolejnej ciąży po cc?
O względnych przeciwwskazaniach do zajścia w ciąże możemy mówić, gdy u kobiety zostały zakończone cięciem cesarskim więcej niż 3 ciąże. Według badań po trzeciej ciąży rozwiązanej operacyjnie diametralnie wzrasta ryzyko komplikacji w czasie ciąży oraz operacji jaką jest CC. Najczęstszym zagrożeniem jest krwotok, łożysko przodujące, łożysko przyrośnięte oraz przedwcześnie oddzielające się łożysko. Lekarz w obawie o stan zdrowia matki i dziecka może zasugerować rezygnację z kolejnej ciąży.
7. Ile razy kobieta może urodzić poprzez CC aby nie stwarzało to zagrożenia życiu jej oraz dziecku?
Mówi się o maksymalnie trzech CC, gdyż z każdym następnym wzrasta ryzyko powikłań (już przytoczonych w poprzednim pytaniu). Wykonanie takiej operacji nie zależy do łatwych zadań. Komplikacje mogą pojawić się niespodziewanie z tragicznymi skutkami. Oczywiście nie jest zasadą, że koniecznie po 3 czy 4 ciąży pojawi się problem np. ze strony łożyska, a tym samym, że nie będzie powikłań w czasie choćby pierwszego cięcia cesarskiego. Ryzyko zawsze jest.
Katarzyna Siudak 
Dyplomowana położna wciąż zdobywająca wiedzę na II stopniu studiów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Propagatorka porodu zgodnego z naturą oraz porodu aktywnego. Założycielka bloga “Troska. Zaufanie. Pasja.” oraz grupy na facebooku Poród.Kielce.

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

 • Bardzo przydatny wpis. Dzięki. Być może przyda się w przyszłości.

 • Anonimowy

  Bardzo fajny post,sama jestem po cc i wiałam wiele pytań.Post rozwiał moje wątpliwości.Jeśli można spytać to była Twoja położna podczas porodu?Jeśli tak to zazdroszczę.Uwielbiam ludzi z pasją, którzy robią to co lubią i dają z siebie 100%

  • Bardzo się cieszę 🙂 szukałam wiele razy informacji w internecie i na prawdę nie znalazłam nic, co dotyczyloby tego tematu stąd pomysł na post 🙂

   Niestety ja trafiłam na fatalną położna. Wpis -> hemofobia na porodowce #2

 • Mama Oli

  Bardzo bardzo przydatny wpis! Nie znam Twojego zdania a z chęcią poznam 🙂 Czy zamierasz mieć więcej Bąbelków?

  • admin

   Dziękuję 🙂 Marzy mi się trójka i vbac, także możesz trzymać kciuki 😉

 • Sama jestem po 2 cesarkach i w mojej głowie czasem kołacze się myśl o trzecim dziecku, ale ryzyko mnie przeraża. Cesarka nie jest taka wspaniała jak myśli wiele kobiet 😉

  • Joanna Janaszek

   Zdecydowanie nie. Dla mnie to pewnego rodzaju trauma. Marzę, aby kolejne dziecko urodzić sn.
   A jeśli chcesz trzecie maleństwo porozmawiaj z lekarzem – może wszystko jest w idealnym “stanie” i dostaniesz przyzwolenie 🙂 Trzymam kciuki 🙂

 • Wiola Brzezicka

  Witam własnie jestem w czwartej ciąży po 3cc!! jeżeli lekarz po badaniu usg nie stwierdzi żadnych odchyleń to ne ma przeciwwskazań do 3 ciąży 😉 przede wszystkim należy zbadać stan blizny po poprzednim cięciu 🙂 trzymam kciuki i pozdrawiam

 • Asia

  Ja jestem po pierwszej cesarce.. Rodziłam siłami natury ale wyszły komplikacje w sumie od samego początku. Podano mi oxytocyne , czopki, zastrzyki- na przyspieszenie porodu- doszło u mnie do 4cm i na tym się skończyło. Męczyłam się w mega bólach popnad 20h i cc było dla mnie wybawieniem.Nie wyobrażam sobie już teraz urodzić inaczej jak przez kolejną cesarkę, a nie ukrywam iż dla swojego Antosia chciałabym rodzeństwo.. Z punktu widzenia mojej położnej-o drugą ciąże można starać się po roku od cc.. Pozdrawiam:)

 • Karo

  ja marzyłam o gromadce dzieci, dwie cesarki (w odstępie 2,5 roku) zniszczyły to marzenie 🙁 pierwszy poród piękny, szybki i książkowy, przy parciu coś było nie tak, lekarz kierując się głównie intuicją poprosił o zgodę na cięcie – synek przekrzywił się przy skurczach i napierał na ściankę macicy rozrywając ją… gdyby poród nie został w porę przerwany różnie mogłoby być – oj długo mnie lekarze cerowali na stole… druga ciąża i decyzja ze chcę rodzić naturalnie – tuż przed terminem lekarz położył mnie w szpitalu i powiedział, że młody dobija do 4 kg, jak poród sam nie ruszy to tniemy… mimo rozwarcia, pięknych skurczy nie ruszyło… usłyszałam “widać jest jakiś powód, proszę się zgodzić na cięcie, nie ryzykujmy”.. potem usłyszałam,ze było za dużo zrostów po wcześniejszym cięciu więc podjęta decyzja była najlepsza z możliwych…. synek ma rok, ja rozmyślam o 3 dzieciątku – i marzę o bliźniakach 😀

 • Małgosia Es

  Mój lekarz prowadzący powiedział mi, że mój drugi poród będzie musiał odbyć się naturalnie (mimo pierwszej cesarki). Osobiście chciałabym, aby drugi poród również odbył się przez cc. Czy powinnam zmienić lekarza?

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close