ScrollToTop

Dziecko

Czy pieluszki wielorazowe mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka i jego postawę?

  • Joanna Janaszek
  • 2 945
  • Brak komentarzy

Tworząc wpis o wielopieluchowaniu zadałam na FB pytanie, co najbardziej interesuje Was w tym temacie i jedno z pytań dotyczyło właśnie potencjalnych wad postawy spowodowanym używaniem pieluszek wielorazowych.

Wydawało mi się, że dobrze dobrana i używana pieluszka wielorazowa nie może negatywnie wpływać na rozwój dziecka, ale wiecie ile znaczy “wydaje mi się”. Wydawać to mi się może, że pudrowy róż jest bardziej różowy niż wydaje się Tobie. W kwestii zdrowia dziecka nie ma miejsca na publikowanie treści bez konsultacji ze specjalistą, dlatego po wymianie wiadomości z fijoterapeutką Kasią Turchan, autorką bloga https://matkafizjowariatka.blogspot.com postanowiłam poświęcić temu pytaniu oddzielny wpis*.

*Wpis ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeżeli coś Cię niepokoi w rozwoju Twojego dziecka zawsze skonsultuj to z pediatrą.

Czy pieluszki wielorazowe wpływają na wady postawy?

Tak mogą, ale nie nie muszą. Już wyjaśniam…

Wszystko może zaburzyć rozwój ruchowy dziecka i negatywnie wpłynąć na postawę – od złej pozycji podczas noszenia noworodka czy niemowlaka, przez niepoprawne chustowanie, zbyt wczesne noszenie w nosidle, sadzanie niesiedzącego dziecka, prowadzanie za rączki, zbyt długie przebywanie w foteliku samochodowym, źle dobrane czy założone pieluszki wielorazowe, a nawet zbyt zasikany jednorazowy pampers. Mówiłam, że wszystko.

Nie popadaj jednak w panikę, wystarczy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, żeby w dużym stopniu wyeliminować potencjalne zagrożenia wad postawy u Twojego dziecka.

Przeczytaj artykuł: Jak zacząć nosić w chuście?

Jak prawidłowo pieluchować, na co zwracać uwagę i co powinno Cię zaniepokoić?

Prawidłowo założona pieluszka wielorazowa nie przeszkadza dziecku w rozwoju, nie ogranicza jego ruchów i spełnia poniższe kryteria

  • kończy się pod pępkiem;
  • musi być wąska w kroku;
  • gumki są włożone głęboko w pachwinki/fałdki;
  • ma dobrą długość – nie “dynda” między nogami;
  • nie jest wypchana i nie powoduje nienaturalnej pozycji.

źródło: matkafizjowariatka “Wielopielo”

Poza tym jeżeli dziecko śpi na plecach powinno się zadbać o to, żeby pielucha nie powodowała podniesienia pupki, przy noworodku lepiej zmieniać pieluszki częściej, używać np. tetry (chodzi o to, żeby było maksymalnie płasko) no i zwracać uwagę na pieluszki, które się kupuje. Np. chinki są sporo tańsze, ale są szersze w kroku niż polskie pieluchy.

Co może Cię zaniepokoić?

Najlepiej sprawdzić to poprzez zaobserwowanie jak dziecko zachowuje się w pieluszce i bez niej. Wiadomo, że pierwszym, co zrobi po zdjęciu pieluchy będzie siusiu, ale przypatrz się czy jest jakaś różnica pomiędzy próbą przekręcenia się, pełzania, siadania, raczkowania, chodzenia (zależy na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko). Jeżeli coś Cię zaniepokoi sprawdź czy dobrze zakładasz pieluchę i umów się na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego.

Jeżeli czujesz niedosyt i potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji o wielopieluchowaniu okiem fizjoterapeutki przeczytaj dwa poniższe artykuły Kasi:

Wielopielo (KLIK)
Pieliuchy wielorazowe – pytania i odpowiedzi (KLIK)

Podsumowując – prawidłowo dobrane i używane pieluszki wielorazowe nie wpływają negatywnie na postawę Twojego dziecka, podobnie jak prawidłowe noszenie, przewijanie, wożenie w foteliku samochodowym, nieprzyspieszanie rozwoju dziecka i wiele, wiele innych czynników i codziennych czynności.

Jeżeli macie wątpliwości odnośnie pieluch wielorazowych polecam skontaktować się z okoliczną Pieluchoteką lub dołączyć do grupy wsparcia na FB poświęconej wielopieluchowaniu. 🙂

Pieluszka to wełenka od Puppi (taka – tylko inny kolor, KLIK)
Pieluszka to wełenka od Puppi (taka – tylko inny kolor, KLIK)

Fajne, przydatne? Zostaw kciuka w górę i udostępnij wpis swoim znajomym. Dzięki! 🙂

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close