ScrollToTop

Karmienie Piersią

Odciąganie i przechowywanie mleka kobiecego

 • Joanna Janaszek
 • 5 430
 • 2 komentarze

Kiedy odciąganie pokarmu jest potrzebne? Jaki laktator wybrać? Jak odciągać? W czym przechowywać mleko? Czy mleko odciągnięte w różnych godzinach można mieszać? Ile czasu mleko może stać w lodówce, ile w zamrażarce? Jak rozmrażać i podgrzewać mleko kobiece? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie.

Partnerem wpisu jest marka Lansinoh

Kiedy odciąganie pokarmu jest potrzebne?

Odciąganie pokarmu dzielimy na pełne i odciąganie częściowe. Wbrew pozorom prawidłowe odciąganie mleka nie jest takie proste, trzeba wiedzieć kiedy odciągać i jak to robić skutecznie. Oczywiście są sytuacje, w których odciąganie pokarmu nie będzie nigdy konieczne, ale są też przypadki, w których ratuje laktacje.

Wskazania do odciągania pokarmu:

✔ oddzielenie matki od dziecka;
✔ wcześniactwo;
✔ rozkręcenie laktacji;
✔ leczenie farmakologiczne matki* i/lub operacja;
✔ dziecko ma problem ze ssaniem, ssie nieefektywnie, nieumiejętnie;
✔ potrzeba zwiększyć produkcję mleka;
✔ konieczne jest dokarmianie;
✔ kobieta chce karmić swoim mlekiem, ale nie chce podawać piersi;
✔ matka zostawia dziecko pod opieką innej osoby;
✔ w nawale, zapaleniu piersi;
✔ żeby zachęcić dziecko do ssania;
✔ przy silnym wypływie;
✔ relaktacja (wznowienie wygasłej laktacji);
✔ kobieta jest dawczynią w banku mleka;
✔ z innych względów.

*Leczenie farmakologiczne w trakcie laktacji jest możliwe, a na rynku dostępny jest szeroki wachlarz lekarstw, które można łączyć z karmieniem piersią. Matka cierpiąca na choroby przewlekłe również może się leczyć. Zanim podejmiesz decyzję o odstawieniu ze względu na leczenie zasięgnij opinii u doradcy laktacyjnego. W sieci dostępny jest też laktacyjny leksykon leków (KLIK), oczywiście leczenie i dobór leków zawsze powinien odbywać się pod kontrolą lekarza.

Odciąganie pełne:
To odciąganie maksymalnej ilości pokarmu jaką możemy w danej chwili odciągnąć. Początkowo należy je wykonywać od 6 do nawet 12 razy na dobę przez ok. 20-30 min. Takie odciąganie stosuje się w celu pobudzenia i rokręcenia laktacji. W przypadku takiego odciągania polecana jest medota 7-5-3, czyli: 5 –7 min. z jednej piersi, 5 –7 mi.n z drugiej 3 – 5 min. z pierwszej, 3 – 5 min. z drugiej 2 – 3 min. z pierwszej, 2 –3 min. z drugiej i ton łącznie daje ok. 20-30 minut odciągania na jedną sesję.

Przy odciąganiu pełnym najskuteczniejszy będzie laktator elektryczny. W przypadku:

Na zdjęciu NOWOŚĆ! Kompaktowy laktator elektryczny dwufazowy Lansinoh (klik)

Power Pumping

To odciąganie mleka. o którym nie wspomniałam w filmie, przyznam szczerze, że zupełnie zapomniałam, a jest to bardzo skuteczna metoda stosowana na pobudzenie już ustabilizowanej laktacji. Power Pumping imituje dziecko “wiszące” na piersi i polega na odciąganiu mleka przez godzinę w systemie: 10 min. z lewej piersi – 10 min. z prawej – 10 min. z lewej, 10 min. z prawej, 10 min. z lewej, 10 min. z prawej – KONIEC (można zacząć od prawej piersi). Metoda w przypadku laktatora podwójnego wygląda następująco: Odciąganie przez 20 min., 10 min. przerwy, 10 min. odciągania, 10 min. przerwy, 10 min. odciągania.

Power Pumping należy stosować przez ok. 3 dni min. raz dziennie, optymalnie 2-3 razy dziennie. Taki system gwarantuje zwiększenie produkcji pokarmu nawet jeżeli podczas odciągania nie uzbierałaś zbyt wiele mleka.

Źródło: Mlekiem Mamy, “Jak pobudzić laktację? Power Pumping” (klik)

Pamiętaj, że odciąganie mleka w celu sprawdzenia czy dziecko się najada (ile odciagnęłam? Oh dlaczego tak mało?!) jest niemiarodajne. Wyjaśniłam to dokładniej tutaj:

Odciąganie częściowe:
Jest to odciąganie niewielkich ilości pokarmu przed karmieniami lub pomiędzy nimi. Służy do odbarczenia piersi przy nawale, zastoju, zwolnienia wypływu mleka przed podaniem dziecku, zachęcenia dziecka do ssania. Jest sporadyczne, można wykonywać je ręcznie lub używać do tego laktatora ręcznego.

Jak skutecznie odciągać mleko?

Nie rezygnuj z odciągania, gdy początkowo będziesz ściągać niewielkie ilości pokarmu. W odciąganiu ważna jest regularność i cierpliwość, ale też wygodna pozycja i spokój. Jak możesz wspomóc swój organizm?

✔ usiądź wygodnie;
✔ zrelaksuj się;
✔ przed odciąganiem zastosuj ciepły prysznic lub okład, np. kompres żelowy Lansinoh (klik);
✔ odciągaj w pobliżu dziecka, myśl o dziecku;
✔ unikaj stresu, hałasu, niewygodnej pozycji.

kompres żelowy Lansinoh (klik)

Jak odciągać pokarm ręcznie?

Są kobiety, które ręcznie potrafią odciągnąć więcej mleka niż przy użyciu laktatora. Oczywiście takie odciąganie nie sprawdzi się na dłuższą metę, ale jego umiejętność może okazać się przydatna w kryzysowych sytuacjach. jak odciągać mleko ręcznie? Postarałam się Wam to wytłumaczyć w filmiku, od 10:00 minuty. Ważnym jest aby uciskać otoczkę nie przesuwając palcami po skórze – spróbujcie i dajcie znać jak Wam poszło! 🙂

HIGIENA! Przy odciąganiu pokarmu bardzo ważne jest zachowanie higieny. Czyste ręce, umyty sprzęt, sterylne woreczki do mrożenia pokarmu np. od marki Lansinoh (klik). W przypadku dzieci zdrowych dezynfekcja uzależniona jest od wieku pociechy – w pierwszym miesiącu życia dziecka należy robić to po każdym użyciu, w drugim miesiącu raz dziennie, później 2-3 razy w tygodniu. Myć sprzęt należy oczywiście po każdym użyciu.

Jak przechowywać mleko kobiece?

Ta wiedza się zmienia, prowadzone są badania i informacje odnośnie przechowywania są wciąż aktualizowane, dlatego warto korzystać z aktualnych informacji i wytycznych np. Banków Mleka Kobiecego. Poniżej schemat przechowywania odciągniętego mleka dla dzieci zdrowych. W przypadku przechowywania mleka dla wcześniaków i dzieci chorych najlepiej jeżeli zasięgnięcie rady Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.

Jak przechowywać mleko kobiece?

W lodówce, na tylnej ścianie można przechowywać mleko np. w buteleczkach do przechowywania pokarmu (klik). Mleko ściągnięte w ciągu 12 – 24 godzin i schłodzone do tej samej temperatury można ze sobą połączyć.

Buteleczka do przechowywania pokarmu Lansinoh (klik)
Zapisuj datę i pojemność mrożonego pokarmu, tutaj mleko w woreczku Lansinoh (klik)

Pamiętaj! Mleko może się rozwarstwiać, nie należy nim wstrząsać, wystarczy lekko zamieszać.

Jak rozmrażać i podgrzewać pokarm?

✔ w kapieli wodnej;
✔ pod ciepłą wodą;
✔ w lodówce.

Pokarmu kobiecego nie należy podgrzewać bezpośrednio w garnku i w mikrofalówce. Rozmrożony i podgrzany pokarm należy zużyć w ciągu 4 godzin. Nie można ponownie zamrażać rozmrożonego mleka.

Uwaga! Mleko niektórych kobiet po rozmrożeniu ma nieprzyjemny zapach i smak. Niemowlętom zazwyczaj to nie przeszkadza, jest to naturalny proces.

Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat odciągania pokarmu jest Fundacja Mlekiem Mamy (KLIK), która wspiera kobiety karmiące piersią inaczej (KPI).

***
Ciekawy artykuł? Polub i udostępnij, niech te informacje dotrą do jak największej liczby kobiet. Zasubskrybuj też mój kanał na YouTube (o TUTAJ). Do zobaczenia! 

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

 • Milena

  Świetny post i ważny temat! 😉
  Karmię dopiero 6 tygodni a pokarmu wydaje mi się że mam tam na “styk”. Kupilam laktator bo było kilka dni że piersi były pełne i pokarm sam wypływał ale sciagnelam niewiele. Chcialabym zrobić choć maly zapas mleka na tzw czarną godzinę, w razie jakiegos wyjścia, lekarza irp. Tylko jak? Boję się ze jak odciągne pokarm to potem braknie dla syna. Kiedy najlepiej odciągać i czy w ogole to robić?

  • Monika Walczewska

   Na hafiji jest o tym cały post 🙂 w skrócie – tak aby nie zabrakło na bieżące potrzeba należy odciągać po karmieniu. Jak są to małe ilości to jak we wpisie – możesz łączyć mleko z 12-24h, ale UWAGA muszą mieć taką samą temperaturę. Dopiero później mrozisz.

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close