ScrollToTop

Dziecko

“Nemyslíš, zaplatíš!” – czeska kampania z 2008 roku nadal aktualna

  • Joanna Janaszek
  • 4 217
  • Brak komentarzy

Kampania, która ma ponad 11 lat nadal jest szokująca, wzbudza wiele emocji i niestety nadal jest aktualna. Zobaczcie spoty jakie stworzyli czesi – znaliście je czy widzicie po raz pierwszy? No i koniecznie udostępnijcie ten wpis, niech dotrze do jak największej liczby odbiorców.

Nemyslíš, zaplatíš! – Nie myślisz, zapłacisz!

Moim zdaniem taka forma przekazu bardziej daje do myślenia niż same słowa czy nawet crash testy, w których są manekiny zamiast ludzi. Owszem – crash testy działają na wyobraźnię, ale dopiero spoty, w których pokazane są tragiczne konsekwencje naszej nieodpowiedzialności mogą faktycznie zadziałać na wyobraźnię niektórych ludzi.

Podróż z dziećmi bez fotelików.

Często rozmawiam z Wami o tym jaki fotelik będzie najlepszy, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik dla noworodka (klik), jak przygotować się do zakupu fotelika, o tym że RWFy to nie nowa moda (klik), czy pięciolatka przesadzić już do fotelika z kat. 15-36 kg czy jeszcze wozić tyłem w modelu 9-25 kg? A przecież tak wiele rodziców wozi swoje dzieci niepoprawnie. Pomimo obowiązującego prawa, różnego rodzaju kampani i bezproblemowego dostępu do wiedzy po prostu zlewa temat przewożąc swoje dzieciaki bez fotelików albo w fotelikach, które w razie wypadku nie zapewnią dziecku żadnego bezpieczeństwa. No i brawura na drodze, lekceważenie przepisów i podstawowych zasad bezpieczeństwa również są nagminne.

Wszystkie filmy kampanii Nemyslíš, zaplatíš!

Zrób krótki rachunek sumienia i zastanów się czy Twoje dziecko ZAWSZE i BEZWGLĘDNIE podróżuje w foteliku dostosowanym do jego wagi, wzrostu i wieku i jest w nim poprawnie zapięte. Jeżeli nie – zmień to jak najszybciej.

Maluchy, tak minimum, absolutnie MINIMUM do 1,5 – 2 lat powinny jeździć tyłem. Optymalnym jest, kiedy jazda tyłem kontynuowana jest dłużej, bo dopiero ok. 4 roku życia proporcje ciała dziecka zaczynają przypominać „małego dorosłego”, dlatego nie przesadzajcie dzieci do fotelików przodem zbyt wcześnie – to raz. Moja starsza córka wkrótce kończy pięć lat, jest drobna i będzie jeździć w ten sposób dopóki nie wyrośnie ze swojego modelu 9-25 kg, bo tak jest dla niej najbezpieczniej.

Zobacz dlaczego tyłem jest bezpieczniej.

Dwa to fakt, że dzieciaki w wieku 5-7-9 lat, o wadze 20, 30 kg lub wzroście 110 czy 120 cm wydają się już takie duże, ale to nadal ZA MAŁO, żeby dziecko podróżowało bez fotelika lub na poddupniku. Dla starszych dzieci należy wybrać modele z ostatniej kategorii wagowej, w których dzieci zapina się pasem samochodowym. Dzieciaki powinny podróżować w takich fotelach do samego końca czyli do 150 cm wzrostu.

Podróż i spacer z dzieckiem - sprawdź na Ceneo

Wasz starszak wazy więcej niż 36 kg i nie chcecie używać fotelika ponad normę jego homologacji? Słusznie! Wybierzcie wtedy np. model w homologacji I-Size, który nie ma ograniczenia wagowego – ale w celu dopasowania odwiedźcie sklep ekspercki! Nawet jeżeli wyświetli Wam się kusząca oferta sklepu online – pamiętajcie, fotelik najlepiej dopasować w sklepie stacjonarnym!

Nawet najkrótsza wycieczka może okazać się tragiczna w skutkach, dlatego dbajcie o bezpieczeństwo swoje, swoich dzieci i innych uczestników ruchu.

Zdjęcie główne Benjamin VorosUnsplash

***
Uważasz, że ten wpis może zainteresować Twoich znajomych? Śmiało – udostępnij i zostaw kciuka w górę. 🙂 Zasubskrybuj też mój kanał na YouTube (o TUTAJ) gdzie prowadzę cykl #BezpiecznyWtorek poświęcony bezpieczeństwu oraz #LaktacyjnyCzwartek. Do zobaczenia!

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close