ScrollToTop

Foteliki Samochodowe

Pasy wewnętrzne w fotelikach samochodowych.

  • Joanna Janaszek
  • 4 894
  • Brak komentarzy

Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku zapięte przy pomocy wewnętrznej uprzęży? Najchętniej napisałabym Wam – jak najdłużej – ale to może zostać odebrane w nieprawidłowy sposób. Bo owszem, dzieci powinny pozostać w wewnętrznej uprzęży jak najdłużej się da, ale tylko do maksymalnej granicy na jaki pozwala instrukcja danego fotelika samochodowego.

Jak to rozumieć? Przede wszystkim zawsze czytać instrukcję, poza tym na naklejkach fotelików powinna być umieszczona krótka informacja jak montować i jak zapinać (do ilu kg) pasy.

Joie Stages (klikmodel przód – tył, tyłem do 18 kg. Po prawej stronie widzicie znaczek zakazu zapinania pasami wewnętrznymi przy montażu i zapięciu pasem samochodowym. Jeżeli dziecko waży mniej niż 18 kg, a montujecie przodem można do 18 kg używać uprzęży wewnętrznej (patrz lewe zdjęcie).
Naklejki w Klippan Kiss 2 Plus (klik). Model tylko tyłem, krótka instrukcja montażu zamieszczona na bazie (model ma ponad 2 lata, widać ślady użytkowania, ale naklejki są dość mocne)

Maksymalna waga dziecka liczona jest w ubraniu i butach (dzieci wozimy bez kurtek!! Zimą możecie zrobić np. ponczo samochodowe (klik), jeżeli dziecko w takim zestawie waży 18,5 kg to nie może podróżować już w foteliku do 18 kg, pomimo że na bilansie w samych majtkach ważyło 17,5 kg.

Uprząż wewnętrzna jest maksymalnie do 25 kg w fotelikach tyłem i do 18 kg w fotelikach przodem. To tak zazwyczaj. Wyjątki? Oczywiście, jak we wszystkim. Obecnie na rynku jest model montowany przodem, w kat. wagowej 9-36 kg z pasami wewnętrznymi do 25 kg – to Joie Bold (klik).

Do niedawna na rynku były modele kombinowane (montowane tyłem i przodem) w kat. 9-25 kg, gdzie uprząż wewnętrzna tyłem była do 25 kg, a przy montażu przodem uprząż wewnętrzna tylko do 18 kg. Były to modele: Axkid Kidzone (klik), Axkid Duofix (klik) i Britax Romer Multi Tech II (klik). Obecnie są niedostępne.

Joie Stages (klik) jest w kategorii wagowej 0-25 kg, ale w tym modelu zarówno tyłem jak i przodem uprzęży wewnętrznej można używać tylko do 18 kg. Podobnie jest w modelu Klippan Triofix Comfort Recline (klik) w kat. 9-36 kg – montowany jest tyłem maksymalnie do 18 kg i tylko do 18 kg można używać uprzęży wewnętrznej zarówno tyłem jak i przodem.

Jak zapinać pasy w foteliku z uprzężą wewnętrzną?

Pasy muszą być jak najbliżej ciała, wszystkie luzy powinny być zebrane, a dziecko zapięte MOCNO. Najmocniej jak się da, ponieważ każdy luz na pasie może spowodować większe obrażenia w razie wypadku, a nawet wypadnięcie dziecka z pasów i fotelika. Można zrobić test szczypnięcia (poniższe zdjęcie). Dzieci w żadnym wypadku nie przewozimy w kurtkach i kombinezonach nawet na trasie dom – przedszkole.

Na pasach nie może być ŻADNYCH luzów!
Można uszczypnąć pasy i zobaczyć czy nie ma na nich luzów.

Foteliki PRZODEM do kierunku jazdy – pasy powinny wychodzić na równi z ramionami lub lekko znad ramion.

Foteliki TYŁEM do kierunku jazdy – pasy powinny wychodzić na równi z ramionami lub lekko zza ramion.

Poskręcane pasy – jak przekręcić klamrę?

Pasy powinny przylegać mocno do ciała i nie powinny być poskręcane. Pamietam jak ponad 2 lata temu zaczęłam wozić Tosię w Klippan Kiss 2 Plus (klik) i początkowo bardzo irytowały mnie wciąż poskręcane pasy. Szczerze uwielbiam ten fotelik, ale te skręcone pasy doprowadzały mnie do szału. Początkowo po prostu zdejmowałam pasy i je przekręcałam, ale możecie sobie wyobrazić jakie to było upierdliwe! A później Marta z fotelove.com.pl  albo Marcin z Tylem.pl – już nie pamiętam kto, pociążowa pamięć zawodzi, a to jednak było ok. 2 lata temu 😛 W każdym razie któreś z nich pokazało mi najprostszy w świecie sposób na przekręcenie klamerki – wtedy mój świat się odmienił! 🙂 Zobaczcie jak w prosty sposób przekręcić klamrę w pasach wewnętrznych fotelika ⤵️

I tak na koniec dodam, że dziecko do fotelika z kat. 15-36 kg, gdzie zapina się je pasami samochodowymi przesadzajcie jak najpóźniej, tutaj nie ma co się spieszyć 🙂

***
Życzę Wam miłych i bezpiecznych podróży, zawsze bezpiecznego dotarcia do celu! 🙂 Jeżeli uważacie ten wpis za przydatny – śmiało, udostępniajcie! Zasubskrybuj też mój kanał na YouTube (o TUTAJ). Do zobaczenia! 

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close