ScrollToTop

Foteliki Samochodowe

Jak dobrać fotelik samochodowy montowany tyłem? cz. II

 • Joanna Janaszek
 • 7 682
 • 5 komentarzy

W pierwszej części wpisu wyjaśniłam różnicę pomiędzy fotelikami samochodowymi montowanymi tyłem do kierunku jazdy (RWF), a przodem do kierunku jazdy (FWF) oraz odpowiedziałam na najczęściej pojawiające się pytania i zarzuty dotyczące foteli montowanych tyłem. Jeżeli czytasz dzisiaj ten wpis znasz fakty, prawdopodobnie zdecydowałaś się na fotelik tyłem do kierunku jazdy i chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając go.

Dzisiaj będzie krócej, obiecuję! Podpowiem Ci kilka istotnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając najlepszy fotelik samochodowy dla swojej rodziny. Dlaczego rodziny, a nie dziecka? I w ogóle czy istnieje najlepszy fotelik? Od czego to zależy i na co zwrócić uwagę? Przodem, a może tyłem lub bokiem? No i na jaki model zdecydowałam się ja… No właśnie i tutaj dochodzimy do pierwszej bardzo istotnej sprawy. Na rynku nie istnieje najlepszy model fotelika samochodowego, dlatego z  pełną premedytacją i w pełni świadomie nadal nie powiem Ci jaki fotelik kupiłam dla Antoniny, chociaż jestem z niego bardzo zadowolona. Nie chcę, żebyś przy doborze fotelika sugerowała się moją decyzjąja mam inne potrzeby, inne dziecko i inny samochód, to co sprawdza się u mnie idealnie, Tobie może kompletnie nie pasować. 

Jak dobrać fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy?

Przed Tobą wiele pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, a które często wydają się całkiem bez sensu i w ogóle niezwiązane z tematem doboru fotelika samochodowego. Chodzi o to, że wybierając fotelik nie chcesz być za rok zaskoczona, że nie pasuje on jednak do potrzeb Twojej rodziny. Bo co z tego, że pasuje do dziecka i samochodu jak jest całkowicie niedostosowany np. do wzrostu pasażerów lub Twoich planów związanych z powiększeniem rodziny? Zanim zasiądziesz do przeglądu sieci i/lub wybierzesz się do sklepu odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Ile waży i mierzy Twoje dziecko?  W jakim jest wieku? Stabilnie siedzi, stoi, a może już chodzi? Jaki masz samochód? Jeden, dwa, a może trzy? Fotelik często będzie przemontowywany pomiędzy samochodami? Ile masz wzrostu droga mamo? Ile wzrostu ma kierowca? Ile osób jeździ samochodem? Kto najczęściej prowadzi? Przeważnie długie czy krótkie trasy? Gdzie chcesz zamontować fotelik? Jakie masz systemy dedykowane dla dzieci w fotelikach (Isofix, Top Tether)? Czy masz w samochodzie kanapę, czy osobne fotele? Masz schowek w podłodze? Czego oczekujesz od fotela poza oczywistym bezpieczeństwem? Czy dziecko często śpi w trakcie jazdy? Ile masz dzieci?  Ile fotelików łącznie jest/będzie zamontowanych w samochodzie? Czy planujesz kolejne dziecko, a jeżeli tak to jaka będzie różnica wieku?

Wiem, wiem… W pierwszej chwili to wszystko brzmi przerażająco, ale spokojnie, wbrew pozorom wybór fotelika samochodowego nie jest jednak sprawą aż tak skomplikowaną. Powyższe pytania potraktuj jako wskazówki. Dla niemowlaka, który w wieku 10 miesięcy waży ok. 11kg i stabilnie chodzi nie kupisz fotelika do 18kg, bo po prostu za krótko posłuży i najzwyczajniej w świecie nie opłaca Ci się taki wydatek, więc z góry możesz wyeliminować mniejsze fotele i skupić się na tych do 25kg. Jeżeli Twoje dziecko jeszcze nie siedzi, a z jakiś względów musisz lub chcesz wymienić fotelik na nowy, bierzesz pod uwagę tylko te foteliki, które dedykowane są od faktycznego 0 i mają jeszcze duże wychylenie w trakcie jazdy. Jeżeli masz mały samochód i zazwyczaj podróżujesz z dzieckiem sama, nie musisz ograniczać się do wyboru fotelika, który będzie zajmować jak najmniej miejsca, bo wyłączenie przedniego siedzenia (np. poprzez jego maksymalne przysunięcie) nie będzie dla Ciebie problemem. Jeżeli natomiast w samochodzie zamontowane będą dwa foteliki, podróżujesz całą rodziną (dwoje dzieci z tyłu, dwoje dorosłych z przodu) musisz dobrać fotelik tak, aby każdy pasażer czuł się komfortowo. Twoje trasy to zazwyczaj przedszkole i zakupy? Zapewne zdecydujesz się na inny model fotelika niżeli osoba, która miesięcznie pokonuje z dzieckiem 1000km. Mam nadzieję, że pokrótce wyjaśniłam Ci sens powyższych pytań, które chciałabym żebyś zadała sobie zanim zaczniesz dobierać fotelik samochodowy dla dziecka, teraz przejdziemy do III podstawowych kroków doboru fotelika samochodowego.

Jeżeli zależy nam głównie na bezpieczeństwie dziecka to do dyspozycji pozostaje tylko kilkadziesiąt (ok. 30 modeli) foteli montowanych tyłem do kierunku jazdy. Modeli do jazdy przodem, testowanych przez niemiecki instytut ADAC jest ok 600, bez testów – kilka razy więcej, a marketowej chińszczyzny nawet nie biorę pod uwagę, bo ta liczba wzrosłaby prawdopodobnie dwukrotnie. Ale dzisiaj skupimy się wyłącznie na fotelikach samochodowych montowanych tyłem do kierunku jady lub kombinowanych (tyłem i przodem do kierunku jazdy).

III podstawowe kroki doboru fotelika samochodowego:

I W pierwszej kolejności dobierz fotelik samochodowy do dziecka, na rynku dostępne są:

          a) Fotele mniejsze, do 18 kg

Jeżeli dziecko jest jeszcze małe lub drobne, już siedzi, ma ok 70 – 75cm wzrostu, waży mniej niż 9kg skup się na fotelach do 18kg. Te fotele w większości przeznaczone są dla mniejszych dzieci, mają wychylenie w trakcie jazdy (kiedy zasypia można odchylić fotelik do pozycji spoczynkowej bez konieczności przemontowywania) i posłużą do ok. 4 roku życia dziecka, np.:

Klippan Kiss 2 (tylko tyłem do kierunku jazdy, wychylenie w trakcie jazdy, szwedzki test Plus, 4 gwizdki ADAC, montowany na bazie na pasy lub Isofix, jeden z dwóch foteli dostępny na rynku, do którego bez obaw można włożyć noworodka, 0-18kg.);

BeSafe iZi Kid I-size X2 (tylko tyłem do kierunku jazdy, wychylenie w trakcie jazdy, szwedzki test Plus, montowany tylko na Isofix, od ok. 6msc do 18kg, chociaż w papierach ma 0-18kg);

Concord Reverso Plus homologacja do 23kg (tylko tyłem do kierunku jazdy, wychylenie w trakcie jazdy, szwedzki test Plus, montowany tylko na Isofix, teoretycznie od narodzin, ale w praktyce raczej od ok. 6msc do 23kg, chociaż dziecko raczej szybciej wyrośnie z fotelika nim osiągnie tę wagę, jest wąski);

Britax Max Fix II (tylko tyłem do kierunku jazdy, wychylenie w trakcie jazdy, szwedzki test Plus, montowany tylko na Isofix, od ok. 6msc);

BeSafe iZi Modular I-size (tyłem i przodem do kierunku jazdy (od 9kg), wychylenie w trakcie jazdy, tyłem do kierunku jazdy zaliczył szwedzki test Plus, montowany na bazie tylko na Isofix, od ok. 6msc);

Joie Stages (tyłem do kierunku jazdy do 18kg, przodem do kierunku jazdy do 25kg, tyłem tylko jedna pozycja, dość mocno wychylona, przodem pionowa, od ok. 6msc).

          b)Fotele większe, do 25kg

Dla dzieci starszych i/lub większych. Dziecko powinno już stabilnie stać, chodzić, mieć ok. 80cm wzrostu i ważyć ponad 9kg, np.:

Britax Max Way (tylko tyłem do kierunku jazdy, możliwość wychylenia fotelika przed zamontowaniem, szwedzki test Plus, montowany wyłącznie na pasy);
Axkid Minikid (tylko tyłem do kierunku jazdy, możliwość wychylenia fotelika przed zamontowaniem, szwedzki test Plus, montowany wyłącznie na pasy);

Axkid Rekid (tylko tyłem do kierunku jazdy, możliwość wychylenia fotelika przed zamontowaniem, szwedzki test Plus, montowany na Isofix do 18kg, później montaż na pasy do 25kg.);

BeSafe iZi Plus (tylko tyłem do kierunku jazdy, jako jedyny fotel do 25kg posiada wychylenie w trakcie jazdy, szwedzki test Plus, montowany wyłącznie na pasy).

          c) Fotele do 36kg

Pomimo, iż producent zapewnia, że dziecko pojeździ w nich już do samego końca jest to raczej niemożliwe. Barierą będzie wzrost dziecka i gabaryty, są małe szanse, że posłużą do 12 roku życia, np.:

Klippan Triofix Recline Comfort  (tyłem do 18kg);

Joie Every Stages (tyłem do 18kg).

Oczywiście fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy jest na rynku więcej, ja skupiłam się jednak na tych bezpieczniejszych modelach (szwedzki Test Plus, ewentualnie co najmniej 3 gwiazdki w teście ADAC). Co jest jeszcze? Jak pisałam wcześnie, masa chińskiej produkcji, bez żadnych testów. Dlaczego są? Bo cena jest niska. Są też fajne i ciekawe konstrukcje zza wielkiej wody, lecz nie mają europejskiej homologacji i testów wykonanych na terenie Europy – zatem nie są „znane” i zazwyczaj są droższe.

Tutaj możesz zobaczyć listę fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Niektórych modeli już nie ma, ale sporo dostępnych na rynku możesz sobie porównać.

II Następnie dopasuj fotelik do swojego samochodu.

W sieci dostępne są car listy, ale zdarza się, że podane w nich dane nieco odbiegają od rzeczywistości. Wiesz dlaczego? Bo montaż fotelika zależy głównie od kąta nachylenia kanapy, a ta w jednym modelu samochodu może się diametralnie różnić. Poza tym zdarza się (aczkolwiek bardzo rzadko), że montaż jest niemożliwy z powodu wystającego jednego, małego dynksa – a jeżeli fotelika nie da się prawidłowo zamontować, to znaczy, że nie pasuje on do Twojego samochodu i podczas wypadku nie spełni swojej roli. Jeżeli masz taką możliwość koniecznie idź do sklepu, w którym możesz przymierzyć fotelik do swojego samochodu. Wybrany przez nas fotelik pasował idealnie, ale byłam świadkiem, kiedy rodzice wybrali fotelik samochodowy, już, już chcieli go kupować, a podczas przymiarki okazało się, że mają ten przysłowiowy dynks, który uniemożliwił montaż nogi stabilizującej. Rodzina musiała wybrać inny fotelik – gdyby go nie przymierzyli to fotel nie zabezpieczałby w prawidłowy sposób ich dziecka.

III Kolejną ważną rzeczą jest dopasowanie fotelika samochodowego do potrzeb twojej rodziny.

Ile osób podróżuje samochodem, kto zazwyczaj prowadzi, czy jest lub jest planowane rodzeństwo i jaka jest/będzie różnica wieku? To wszystko trzeba wziąć pod uwagę dobierając fotelik samochodowy. Tzn. nie trzeba, tylko później może się okazać, że „szkoda, iż nie wiedziałam bo bym wybrała co innego”.  😉 Ponadto fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy zajmuje sporo miejsca, dlatego tak ważne jest przymierzenie fotelika samochodowego przed jego zakupem.

Podsumowując:

Fotelik samochodowy powinien być dobrany do dziecka, dopasowany do potrzeb rodziny i samochodu, prawidłowo zamontowany, a dziecko w nim odpowiednio i mocno zapięte. Tylko wtedy spełni on swoją rolę – zminimalizuje skutki potencjalnej kolizji lub wypadku. Mam jednak nadzieję, że nie będziesz mogła się do tego odnieść, bo nie będziesz miała żadnej stłuczki i wypadku.

Pamiętaj, będę powtarzać to do bólu – fotelik samochodowy to nie  pluszowy miś („ani kwiaty, to też nie diabeł rogaty” nucąc sobie Happysad :P) NIGDY nie wybieraj go, bo koleżance się sprawdza. Właśnie, sprawdza… Fotelik brał udział w wypadku i spełnił swoją rolę, że tak solennie go poleca? Zastanów się i dokonaj najlepszego dla swojej rodziny wyboru. Ile czasu poświęciłaś na wybór samochodu, dywanu czy firanek? Wózek wybrałaś w 5 minut? Przymierzałaś, testowałaś? Nie daj sobie wmówić, że to jest szybkie i można to zrobić w 3 minuty przez internet. Kupisz w Internecie i jak sprawdzisz dopasowanie? Fotelik to nie wózek czy łóżeczko albo wanienka – to musi pasować (samochód, dziecko, rodzina). To nie jest identyczny wybór jak pozostałe akcesoria dla dziecka. Jak kupisz zły wózek, to najwyżej będzie niewygodny – jak kupisz zły fotelik, to wygoda malucha będzie najmniejszym zmartwieniem…

Masz pytania? Mogę pomóc, ale pamiętaj  – jak Ty jestem mamą i nie wiem wszystkiego. Pytaj specjalistów, pojedź do sklepu, pytaj, czytaj i dociekaj. Bądź upierdliwa jeżeli trzeba – tu chodzi o życie Twojego dziecka! Każ zamontować fotelik, każ porównać, a jeśli sprzedawca ma z tym problem – idź do innego sklepu, w którym Ci pomogą.

P.S.

Cyklicznie  sprawdzaj montaż w swoim foteliku samochodowym i w razie luzów zawsze je popraw, fotelik ma być zamontowany NA SZTYWNO. Ja poprawiam naciągnięcie co miesiąc, ale my bardzo dużo jeździmy.

Jestem ambasadorką Kocham Zapinam, promuję tylko bezpieczne przewożenie dzieci.

kocham_zapinam_antoonovka_rwf_jaki_fotelik_wybrać

Facebook Kocham Zapinam
Instagram Kocham Zapinam

 

***

Mam nadzieję, że pomogłam i nie będę ukrywać, że bardzo napracowałam się przy tym wpisie, aby przekazać Ci najrzetelniejszą wiedzę, więc proszę, PODAJ go DALEJ. 🙂

Ponadto klikając like na Facebook’u (TUTAJ) będziesz zawsze na bieżąco, a na INSTAGRAMIE (o TUTAJ) podejrzysz, co robimy i gdzie nas nosi. Wpadnij też na snapa -> ANTOONOVKA! Do zobaczenia! 🙂

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

 • Z nieba mi spadłaś z tym wpisem, bo choć moja roczna córka drobna i mała i w MaxiCosi jeszcze ze 2 mce pojeździ, to wisi nad nami ten zakup, oj wisi!

 • Anna

  Dziękuję za ten post 🙂

 • Kwiatek

  Asiu a co sądzisz o Recaro Zero 1? Bo nie ma nic o nim we wpisie

  • Klaudia

   Bardzo dobrze wykonany fotelik który jest obracany i bezpieczny, Swoje kosztuje, ale to wydatek na dłużej i na bezpieczeństwie się nie oszczędza.

 • Magda

  A jaki poleca Pani fotelik, jeśli dziecko skończyło 9msc, waży 10,5kg, samodzielnie siedzi, nie chodzi? do 18 czy 25kg?

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close