ScrollToTop

Dziecko

Dlaczego NIE karmić dziecka podczas jazdy samochodem?

  • Joanna Janaszek
  • 3 251
  • Brak komentarzy

Bananek, kanapeczka, chrupki, paluszki, butelka z mlekiem, pierś… Pogoda za oknem zachęca do podróży, a w podróży wiadomo – nuda i głód.

Nie od parady nazwałam kiedyś chrupki kukurydziane “zapchajdziecko”, bo u nas świetnie sprawdzały się w kryzysowych momentach, ale nigdy w samochodzie! Wielu rodziców podaje swoim dzieciom przekąski nie tylko podczas spacerów, ale również w samochodzie. Nie wiedzą, że popełniają jeden z błędów zagrażających życiu ich dziecka. Mam wrażenie, że dziecko pijące mleko z butelki podczas jazdy czy nachylona nad maluchem w foteliku matka karmiąca piersią* to już norma…

*UWAGA! Zdjęcie główne zostało wykonane na podwórku wyłącznie na potrzeby wpisu. Nie róbcie tego w swoim samochodzie!

Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając fotelik dla noworodka.

Karmienie piersią podczas jazdy samochodem

Byłabym nie w porządku gdybym nie powiedziała Wam, że sama karmiłam młodszą córkę piersią podczas jazdy. Ba! Byłam z tego dumna i chwaliłam się wszystkim jak fajnie i bez potrzeby zatrzymywania się 20 minut od miejsca docelowego poradziłam sobie z płaczącym z głodu w samochodzie niemowlakiem.

Głupia byłam? Byłam bezmyślną idiotką, która nie powinna mieć dzieci? Byłam kretynką narażającą życie dziecka? – NIE! Byłam młodą matką, która po prostu nie wiedziała, że jest to śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Niestety wiele takich komentarzy można spotkać w internecie. A przecież wystarczy wyjaśnić, napisać, że to jest po prostu niebezpieczne, podać sensowne argumenty. Przez takie zachowania cała grupa osób mających wiedzę w temacie i starająca się ją przekazać w merytoryczny sposób wychodzi na zafiksowaną sektę i “internetowe madki”, które jak wiadomo wiedzą wszystko najlepiej.

Dlaczego nie karmić dziecka podczas jazdy?

  • dziecko jedzące podczas jazdy może się zakrztusić/zadławić;
  • zadławienie wymaga natychmiastowej reakcji – jak to zrobić, kiedy dziecko jest zapięte w foteliku i znajduje się w poruszającym się samochodzie?
  • okruszki uszkadzają mechanizmy fotelika (pracując w Tylem byłam świadkiem jak do serwisu trafiały foteliki, w których ilość okruchów ukryta w skorupie wystarczyłaby, żeby wykarmić stadko wróbli).

Dlaczego nie karmić dziecka piersią podczas jazdy?

  • Wszystkie powyższe punkty;
  • Karmiąca piersią matka jest nachylona nad dzieckiem, często wypina się z pasów – podczas zderzenia/wypadku może przygnieść dziecko i je udusić.

Dlaczego nie karmić dziecka butelką podczas jazdy?

  • Wszystkie powyższe punkty;
  • Butelka jest ciężka, w razie kolizji/wypadku może wyrządzić ogromną krzywdę dziecko i współpasażerom. Zwykła butelka staje się pociskiem.

Jak sobie radzić z głodem podczas podróży?

Tak naprawdę każdy kierowca, nie tylko ten podróżujący z dziećmi powinien robić postój, co ok. dwie godziny. Rozprostować kości, pójść na krótki spacer lub wykonać kilka ćwiczeń. W przypadku podróżowania z dzieciakami warto ten czas wykorzystać nie tylko na aktywność, ale też na podanie przekąski i czegoś do picia. W przypadku młodszych dzieci podać pierś lub butelkę.

Zdaję sobie sprawę, że są niemowlęta, które zaczynają krzyczeć o jedzenie nagle i tak intensywnie, że rodzice boją się o to, że zakrztuszą się własną śliną. Jednak w przypadku większości dzieci rozpaczliwy płacz poprzedzony jest szeregiem innych zachowań sugerujących, że dziecko jest głodne. Rodzice przecież orientują się jakie są pierwsze oznaki głodu ich dziecka i jak często powinno jeść, żeby zminimalizować ryzyko powstania “awantury z głodu”.

Dlatego zaplanujcie postoje, przygotujcie przekąski. Dla młodszych dzieci zabierzcie miękkie zabawki, a dla starszaków słuchowisko na płycie, bajki, wymyślcie angażujące zabawy. I podróżujcie bezpiecznie! Pamiętajcie też, że dziecko powinno siedzieć zapięte w foteliku aż do momentu postoju!

Koniecznie sprawdź czy nie popełniasz tych błędów i podziel się tym filmem ze znajomymi! Zapraszam też do subskrybcji kanału. 🙂

***
Fajne, przydatne? Zostaw kciuka w górę i udostępnij wpis swoim znajomym – dla Ciebie to chwila, dla mnie największe podziękowanie za włożoną w stworzenie tego materiału pracę. 

Podobne wpisy - zapraszam do czytania

O mnie

Czeeeść! Jestem Asia i na drugie mam chaos 🙈 A poza tym sporo gadam o poprawnym zapinaniu pasów i bezpieczeństwie w podróży, jestem ambasadorką Kocham Zapinam, współpracowałam z Tylem.pl i założyłam pierwszą w Polsce grupę poświęconą fotelikom RWF, nad jej merytoryką od początku czuwają eksperci z grupy Bezpieczni. Ukończyłam kurs Promotora Karmienia Piersią i mam fisia na punkcie pięknych, codziennych kadrów. Lubię ułatwiać sobie gotowanie i KOCHAM piec. Początkowo sceptyczna - dzisiaj fanka wielopieluchowania. Wychowuję w bliskości, cenię rozmowę i szczerość. Chcesz wiedzieć więcej? Rozgość się i zostań na dłużej! :)

Odwiedź nas na Instagramie

Close